Hodowanie żywności na dachach
- Kategoria: Zielone dachy
- Opublikowano: poniedziałek, 04, maj 2015 09:51
Hodowanie żywności na dachach.
Co można zrobić, aby zredukować nagrzewanie się ostatnich pięter budynków w upalne lato? Założyć na dachu ogród! Jednocześnie uzyskujemy termoizolację oraz efektowny i ekologiczny dach!
W przypadku tego starego budynku nie można było sobie pozwolić na zbytnie jego obciążenie, dlatego w podłożu zastosowano ponad 80% AgroPerlitu - niemal trzykrotnie więcej niż w standardowych mieszankach perlitu z ziemią.
http://agroperlit.pl/zielone-dachy/hodowanie-zywnosci-na-dachach#sigProGalleria406785130c
Jak się to robi?
Zaczyna się od podziału dachu na sekcje pożądanej wielkości. Każdą sekcję wykłada się najpierw geowłókniną, która jest dolnym stabilizatorem podłoża, pozwalającym jednocześnie na przesiąkanie nadmiaru wilgoci z podłoża. Dzięki temu, podczas intensywnych opadów deszczu, rośliny nie zostaną „utopione”, a całe podłoże nie będzie nadmiernie obciążać konstrukcji dachu, kiedy namoknie.
Kolejną warstwą jest mieszanka AgroPerlitu z ziemią - w tym przypadku użyto 10 centymetrów tego podłoża. Ostatnią, wierzchnią warstwą, jest warstwa nawożąca z kompostu. Pełni ona także rolę warstwy wiatrochronnej dla mieszanki perlitu z ziemią. Dla podłoża o tak dużej zawartości perlitu, mocno rozrzedzonego, bardzo istotne jest zachowanie poziomu azotu - dlatego też wstępnie zasiano rośliny wiążące azot z powietrza do postaci amoniaku, takie jak koniczyna i rośliny strączkowe.
Kilka słów o perlicie
Perlit to materiał pochodzenia wulkanicznego, który zwiększa swoją objętość podczas wyprażania. Perlit stosowany w ogrodnictwie waży, w zależności od frakcji, od 80 do 120kg/m3. Kiedy doda się go do ziemi celem uzyskania podłoża dla roślin, uzyskuje się mieszankę o ciężarze rzędu 300-500kg/m3.
Zalety
- Szybki rozwój roślin,
- Termoizolacja, jako dodatek do zielonego dachu
- Niski koszt wykonania
- Brak potrzeby częstego doglądania
- Nowoczesne wykorzystanie przestrzeni
- Wykorzystywanie deszczówki
Artykuł zaczerpnięty z http://perlite.org/