Ogrodnictwo
- Kategoria: Wermikulit
- Opublikowano: piątek, 15, maj 2015 11:28
Suplement gleby
Wermikulit doskonale nadaje się zarówno do ciężkiej, zbitej, gleby, jak i do sypkiej i piaszczystej.
W pierwszym przypadku wermikulit działa spulchniająco i rozrzedzająco. Powoduje znacznie korzystniejsze napowietrzenie systemu korzeniowego roślin stymulując ich szybszy przyrost i co doskonale wpływa na jakość i wielkość masy zielonej. W glebie piaszczystej wermikulit zachowując w swoich szczelinach wodę wraz z substancjami mineralnymi przyczynia się do właściwego odżywiania rośliny. Wzmacnia ukorzenienie, utrzymuje roślinę we właściwym położeniu.
Przechowywanie owoców, warzyw oraz cebulek kwiatowych
Właściwości termoizolacyjne wermikulitu powodują, że doskonale sprawdza się on w przechowywaniu płodów rolnych oraz cebulek kwiatowych. Jego przewodność cieplna wynosi zaledwie 0,039 – 0,047 W/mK. Dodatkowo wermikulit charakteryzuje się bardzo niską higroskopijnością (przy 100% wilgotności powietrza jego wilgotność wynosi zaledwie ok. 10-11%). Produkt absorbuje pochodne wymiany gazowej mogące niekorzystnie wpływać na płody rolne w trakcie przechowywania. Stosowanie wermikulitu jako izolacji może wydłużyć okres przechowywania nawet o 30% i znacznie zmniejszy odpady gnilne w zapasach. Wermikulit jest gwarancją świeżości oraz niezmienionych właściwości fizycznych i odżywczych Twoich zbiorów.
Hodowla roślin ozdobnych w doniczkach
Wermikulit w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy gospodarki wodno -powietrznej w pobliżu system korzeniowego roślin ozdobnych zarówno w hodowli wewnętrznej jak i balkonowej. Unikalne właściwości wermikulitu powodują, że przechowywana w jego szczelinach woda wraz ze składnikami mineralnymi dostarczana jest w dokładnie takiej ilości jaką potrzebuje roślina. Wermikulit umiejscowiony na dnie doniczki doskonale nadaje się jako materiał drenażowy. Ponieważ wermikulit przechowuje wodę przez dłuższy czas stopniowo oddając ją roślinie nie wymagane jest częste podlewanie.
Materiał ozdobny
Złoto-brązowy kolor wermikulitu i jego właściwości estetyczne powodują, że doskonale nadaje się on jako materiał upiększający ogród czy działkę. Połyskująca złotym kolorem gleba sprawia wrażenie szlachetniejszej, rośliny zaś zyskują na uroku i atrakcyjności. Należy również zwrócić uwagę, że właściwości termoizolacyjne i fakt, że wermikulit jest sterylny powodują, iż roślina jest dodatkowo zabezpieczona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz chorobami czy pleśnią. Wermikulit nie rozpuszcza się w wodzie, nie rozmaka i doskonale zabezpiecza przed nagłymi skokami temperatur.
Uprawa szklarniowa
Wermikulit jest znakomitym dodatkiem do upraw szklarniowych, tak tradycyjnych, jak i hydroponicznych. Jego unikalne właściwości powodują, że jest on wręcz nieodzownym produktem znajdującym się w niemal każdej podosłonowej hodowli. Doskonale sprawdzi się w wielkopowierzchniowych cieplarniach komercyjnych, jak i w przydomowej, hobbistycznej oranżerii.
Hydroponika
Wermikulit dzięki swojej zdolności zatrzymywania i stopniowego oddawania wody wraz z niezbędnymi dla rozwoju rośliny minerałami z powodzeniem stosowany jest w uprawach hydroponicznych. Roślina rozwija swój system korzeniowy w ekologicznym podłożu z wermikulitu, a tradycyjna gleba staje się zbędna. Hydroponika daje znakomite efekty i poza rynkowa produkcją roślin jadalnych i kwiatów, przebojem wbija się do naszych domów i biur.
Kompostowanie
Dzięki swoim unikalnym właściwościom wermikulit jest środkiem doskonale spisującym się w przydomowych, ogrodowych bądź działkowych kompostownikach. Właściwości absorpcyjne wermikulitu pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć nieprzyjemny zapach powstający w trakcie procesów gnicia, zmniejszają również ilość szkodliwych dla ludzi i zwierząt gazów wydobywających się z masy kompostowej. Po okresie zimowania kompost wraz z wermikulitem stanowi dokonały nawóz z powodzeniem stosowany w glebach działkowych, jak również nadający się do uprawy roślin doniczkowych.