Jak kupić?

1Zadzwoń (+48) 44 737 81 11
3Lub na Allegro.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, indiwidualnej oferty, napisz: biuro [ @ ] agroperlit.pl .

Godziny otwarcia

Zawady 41c, 97-400 Bełchatów
Poniedziałek-Piątek: 08:00 - 17:00
Sobota - Tylko po wcześniejszym umówieniu!

Usprawnienie nawadniania dzięki użytkowaniu AgroPerlitu

agra perlit perlit slika 41996709

Ziarna AgroPerlitu to porowate cząsteczki, które dzięki swojej strukturze wchłaniają wodę, chroniąc ją przed wyparowaniem i wsiąkaniem w głąb ziemi, oraz oddają otoczeniu wraz ze zużywaniem wody przez zasadzone rośliny. Dzięki temu roślina dostaje dokładnie tyle wody, ile potrzebuje.

Ilość wody zatrzymywanej przez perlit nie jest stała - jest ona zależna od wielkości ziaren perlitu. Względna chłonność perlitu o grubszej granulacji jest mniejsza niż perlitu o mniejszej granulacji. Należy jednak pamiętać, że odwrotnie wygląda zależność napowietrzenia gleby - grubsze ziarna robią to lepiej.
Różne efekty stosowania perlitu o różnych granulacjach pozwalają dobrać skład mieszanki odpowiedni dla każdej rośliny. W praktyce najlepsze wyniki uzyskuje się przez stosowanie perlitu o zróżnicowanej grubości ziaren.

04 propagazione

Rozsadzanie krzewów oliwnych

Oliwki oraz oliwa z oliwek to ważne produkty obszaru Morza Śródziemnego. Niegdyś tradycyjną metodą rozmnażania tych roślin było sadzenie ich z nasion. Metoda ta była powolna oraz niepewna - nie wszystkie sadzonki wzrastały.

Dzięki zastosowaniu perlitu i ukorzenianiu przyciętych gałązek, skrócono czas rozmnażania krzewów niemal o połowę. Na dodatek ograniczono zużycie wody, ilość pracy potrzebną do nadzorowania procesu, a przeżywalność sadzonek zauważalnie wzrosła.

Po przeprowadzeniu badań z różnymi składami mieszanek przez Rolniczy Instytut Badawczy na Cyprze, ustalono mieszankę składającą się z perlitu i torfowca w ilości 85% perlitu oraz 15% torfowca. Perlit posiada neutralne pH i został wybrany ze względu na doskonałe warunki powietrzno-wodne, jakie nadaje podłożu. Oliwki preferują lekko kwaśne podłoże - dzięki dodatkowi torfowca nie tylko dostarczono do podłoża mikroelementów, ale tażke obniżono pH do poziomu około 6.5, optymalnego dla tych roślin.

Zwiększanie kondycji trawników

Ciężko znaleźć trawę intensywniej wykorzystywaną niż trawniki na stadionach piłkarskich, więc to właśnie tam przeprowadzono eksperyment mający na celu ocenę wpływu perlitu na rośliny.

Dwa czynniki najbardziej niszczące trawniki na stadionie to intensywne użytkowanie oraz zbicie podłoża. O ile czynnika zewnętrznego - wyrywania przez użytkowanie - nie da się wyeliminować, tak warto zająć się jakością podłoża. Zbite podłoże sprawia dwa duże problemy dla roślinności - nie wchłania dobrze wody oraz stawia bardzo duży opór dla korzeni, przez co rośliny zwyczajnie obumierają. W przypadku stadionu dochodzi jeszcze problem ograniczonego przez trybuny i zadaszenie nasłonecznienia oraz opadów deszczu.

Opisaną próbę przeprowadzono na stadionie Jawaharlal Nehru w Indiach. Utrzymanie stanu trawnika jest tam utrudnione przez nieregularne opady - pora sucha od października do marca, słabe opady od kwietnia do maja, oraz częste opady od czerwca do września podczas pory deszczowej. Na dodatek niemal codzienne rozgrywki meczy krykieta, piłki nożnej, hokeja na trawie oraz inne zawody sportowe. W wyniku panujących warunków, powierzchnia ucierpiała przez poważne zbicie podłoża, które nie było w stanie zapewnić prawidłowej gospodarki wodnej rosnącej na nim trawie.

Wydzielona została sekcja próbna, na której podłoże zostało odświeżone przez dodanie go do wierzchnich 15 centymetrów i stworzenie mieszanki ziemia-perlit w proporcjach 1:4. Po dwóch latach użytkowania, obszar badań pozostał zielony, podczas gdy otaczająca go reszta boiska wykazywała już wyraźne ślady zmęczenia - była pożółkła z fragmentami, na których trawa już nie rosła.pg13 1p

Sekcja z perlitem nie wykazywała znaczącego ubicia ziemi. Podczas pory deszczowej, perlit pozwala odpłynąć nadmiarowi wody, natomiast podczas pory suchej skutecznie chroni glebę przed odparowywaniem. Pomimo nawadniania obszaru doświadczalnego z taką samą częstotliwością jak reszty boiska stwierdzono, że takie podłoże wymaga o ponad połowę wody mniej, niż standardowe.

Artykuł zaczerpnięty z http://perlite.org/

Artykuł zaczerpnięty z http://perlite.org/

GÓRA

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.